עדי בייטנר

פסיכולוגית

ילדים ונוער

ליצירת קשר

054-5877575

או:

טיפול פסיכולוגי בילדים

טיפול פסיכולוגי  בילדים מומלץ שיעשה ע"י פסיכולוג שעבר הכשרה  מתאימה לכך, ועבד והתנסה במשך הכשרתו גם בטיפול בילדים. פסיכולוג ילדים הוא בעל ידע תיאורטי ופרקטי ומכיר לעומק את ההבדלים בין ההתפתחות התקינה לבין זו שאינה תקינה ומנוסה בטיפול רגשי בילדים.

הטיפול הרגשי בילדים הוא טיפול שונה מהטיפול במבוגרים ואף מטיפול בבני נוער, שכן טיפול זה מצריך פרקטיקות יצירתיות השונות מאלו של הטיפול הרגיל בדיבור. לפסיכולוג ילדים, הכלים המאפשרים לו לגשת לעולמו הפנימי של הילד ולהבינו באמצעות כלים שונים כמו למשל המשחק הסימבולי, ציורים, תצפיות על התנהגויות שעולות בחדר הטיפול ועוד.  

ילדים לרוב, בשונה ממבוגרים, לא יצליחו לבטא את המצוקות והרגשות שהם חווים והרבה פעמים בשל כך יתנהגו את המצוקות שלהם בכל מיני אופנים. התנהגויות שכיחות שעשויות לבטא מצוקה וקושי אצל ילדים יכולות להיות: שקרים, הפרעות התנהגות, פחדים שונים, הרטבה בלילה, התקפי זעם ועוד.

מתי כדאי לפנות לטיפול רגשי עבור הילד?

לעיתים הורים יתלבטו מתי ובאיזה מצב יש לפנות לייעוץ או טיפול פסיכולוגי בעבור ילדם. הורים מסוימים ייטו לייחס חשיבות יתרה או להילחץ מכל בעיה או מצוקה קטנה אשר ילדם יבטא. עניין זה ראוי להערכה ומעיד על תשומת לב רגישה וערנית של ההורה, אך חשוב לזכור שיש בעיות שיחלפו גם מעצמן, ועם תמיכה משפחתית ומערכתית מספקת ונכונה לעיתים לא יידרש סיוע מקצועי. בצד השני, ישנם הורים שייטו לדחות או להכחיש את המצוקות של ילדיהם מתוך אמונה שילדם יתגבר עליהם לבדו ושלא צריך לעשות "פיל" מ"עכבר".

חשוב להדגיש, שישנן בעיות שאכן ייפתרו מעצמן, או תוך התייעצויות עם מכרים והורים נוספים, אך עם זאת יש להיות ערים למצבים המצריכים בירור רציני ומקיף יותר בליווי איש מקצוע. כאשר אתם מזהים או מרגישים שמשהו עם הילד או הילדה שלכם אינו כשורה: זה יכול להיות עניין התפתחותי, סימפטומים רגשיים שונים כגון: חרדה, דיכאון, פחדים שונים שהילד חווה בעוצמה, טראומה פיזית או נפשית שהילד עבר, או מאפיינים התנהגותיים שונים: רגרסיה לשלב התפתחותי מוקדם יותר (למשל בריחת שתן בלילה, מציצת אצבע), אילמות סלקטיבית, היעדר רצון של הילד ללכת לבית הספר או להישאר לבד בבית, הפרעות התנהגות או בכי תכוף וסיוטי לילה.

 

ככלל, שינויים רבים שהילד והמשפחה עוברים ויעברו לאורך החיים כמו למשל מעבר גן, כניסה לכיתה א', שינוי מקום מגורים, לידת אח או אחות, עשויים לעורר תחושות של אי נוחות, אך אם שינויים כדוגמת אלו מעוררים מצוקה שאיננה בגדר הרגיל, מומלץ לפנות לפסיכולוג.ית המתמחה בטיפול בילדים ובהדרכת הורים.

 

קיימים מצבים שבהם הורים מרגישים במתח, חווים תחושות של חוסר מסוגלות או חוסר אונים או שעולות בהם ספקות בנוגע ליכולות ההוריות שלהם בתקופות מסוימות. כאשר עולות בכם תחושות מעין אלו, מומלץ לפנות לייעוץ או להדרכת הורים מקצועית שלעיתים עשויה להספיק, או במקרים אחרים יומלץ לשלבה עם טיפול פסיכולוגי בילד.

האם על ההורים לקחת חלק פעיל בטיפול של הילד ?

מרגע שהילד נכנס לטיפול פסיכולוגי, חשוב שההורים יקחו חלק פעיל בטיפול זה ויגיעו באופן סדיר להדרכות ההורים שלרוב יעשו בתדירות של פעם בשבוע או פעם בשבועיים לפי המלצת הגורם המטפל.

הדרכת הורים היא חלק חשוב בתהליך הטיפולי שכן בדרך זאת מתאפשרת חשיבה משותפת על הילד, העברת מידע חשובה בין הגורם המטפל בילד להורים ואף במקרים רבים תתבצע גם תקשורת עם המעגלים השונים המקיפים את הילד: הגן, בית הספר, מסגרות חוץ ביתיות שונות ועוד.

אז איך בעצם מתחילים?

ייתכן שילדכם חווה קושי או מצוקה שונה מזו אשר עולה מהדוגמאות כאן ואתם אלו המכירים אותו הכי טוב, אך אם אתם מתלבטים או לא בטוחים אל תהססו לפנות להתייעץ עם פסיכולוג או פסיכולוגית ילדים.

זכרו, אתם הדמויות החשובות והקרובות ביותר לילד שלכם ואלו המכירים וחווים אותו בצורה הטובה ביותר, לכן אם יש ספק, אין ספק.

לכל שאלה, התייעצות או חשיבה משותפת אתם מוזמנים להתקשר אליי, לשלוח מייל או להשאיר פרטים באתר ואחזור ברגע שאתפנה

יצירת קשר

יהודה הלוי 40, תל-אביב
054-5877575 (גם ב- SMS)
 (c) כל הזכויות שמורות לעדי בייטנר 2018